Σύμφωνα με έκθεση του οικείου Γυμνασιάρχη του Σχολείου με ημερομηνία 22/9/1962, αρχικά στο χώρο του οικοπέδου (κατά το 1918) υπήρχαν οικίσκοι προς στρατωνισμό των εν Δράμα στρατιωτικών μονάδων, οι οποίοι διατηρήθηκαν μέχρι το 1922. Το 1923, αφού κατεδαφίστηκαν οι στρατώνες, κτίσθηκε στον ίδιο χώρο Νοσοκομείο προς περίθαλψη των προσφύγων που έφτασαν τότε στην περιοχή της Δράμας από τον Πόντο και την Μ. Ασία. Το προσφυγικό νοσοκομείο διατηρήθηκε μέχρι το 1936, οπότε επισκευάσθηκαν τα παλαιά περίπτερα του νοσοκομείου και κτίσθηκαν δύο νέα περίπτερα του νέου Κρατικού Νοσοκομείου.Το Κρατικό Νοσοκομείο στεγάστηκε σ’ αυτό το χώρο μέχρι τον Οκτώβριο του 1959, οπότε και έγινε η παραχώρηση των κτιρίων στο Γυμνάσιο των Θηλέων. Η κατάσταση του Διδακτηρίου βεβαίως δεν ήταν καλή. Από το σχολ. έτος ’63-’64 ξεκινά αλληλογραφία με το Υπ. Εθ. Παιδ. και Θρησκ. Για την ανέγερση νέου Διδακτηρίου, επειδή σύμφωνα με υπάρχουσες εκθέσεις τα περίπτερα του Διδακτηρίου δεν είναι κατάλληλα για την στέγαση του Σχολείου που αριθμεί 880 μαθήτριες και 18 τμήματα.

Τελικώς ξεκινάει η ανέγερση του νέου Διδακτηρίου τον Φεβρουάριο του 1968 (14/2/1968).

Το νέο κτίριο παραδίδεται τον Δεκέμβριο του 1969.

Το πρωτόκολλο παράδοσης και παραλαβής ( Σάββατο,6 Δεκεμβρίου 1969), υπογράφεται από τους:

1.       Μηνά Καϊρακτόπουλο επιβλέποντα μηχανικό του έργου

2.       Βέρα χήρα Λαζάρου Τριανταφυλλίδη, ανάδοχο ανέγερσης του Σχολείου

3.       Σιολέ Νικόλαο Γυμνασιάρχη του Γυμνασίου Θηλέων Δράμας

4.       Τσίπα Δημήτριο πρόεδρο της Σχολικής Εφορείας Γυμνασίου Θηλέων Δράμας.

Το Σχολείο από την ίδρυσή του το 1945 μέχρι το 1959, λειτουργούσε ως Οκτατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων.

Το 1959 μετατρέπεται σε Εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων .

Το 1961 δημιουργούνται στο σχολείο οι δύο κατευθύνσεις, Πρακτικό και Κλασσικό.

Το 1964 χωρίζεται το σχολείο σε Γυμνάσιο και Λύκειο Θηλέων, ενώ το 1967 γίνεται και πάλι

Εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων.

Με τη μεταπολίτευση 1976-77 διαχωρίζονται εκ νέου τα Γυμνάσια από τα Λύκεια. Το σχολείο μετονομάζεται σε Λύκειο Θηλέων Δράμας. Το 1979-80 γίνεται μικτό σχολείο και ονομάζεται «2ο Λύκειο Δράμας»

Έκτοτε έγιναν κατά καιρούς διάφορες παρεμβάσεις-επιδιορθώσεις στο αρχικό κτίριο για την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου.