Τεύχος Δεκεμβρίου

Ίντερνετ- Ένα σύγχρονο ναρκωτικό

Από την Κυριακίδου Ευτυχία

Το ίντερνετ στην εφηβεία δεν είναι απλώς μια μόδα, αλλά τίνει να εξελιχθεί σε επιδημία. Ο αριθμός των ατόμων που δηλώνουν εξαρτημένοι από αυτό αυξάνεται με ανησυχιτικούς ρυθμούς, δημιουργώντας προβλήματα σε όλους τους τομείς της ζωής ανεξαρτίτως κοινωνικής ομάδας και ηλικίας. Ιδιαίτερα στους νέους η παραμέληση των υποχρεώσεων όσον αφορά το σχολείο και γενικότερα, άλλων ακόμα ασχολιών με αποτέλεσμα την απότομη πτώση της επίδοσης, την απομόνωση, τη μείωση του χρόνου άλλων δραστηριοτήτων αλλά και η μεταβολή της συμπεριφοράς συγκαταλέγονται στις πιο επιζήμιες επιπτώσεις που μπορεί να επιφέρει το διαδίκτυο.
Για να μην υπερβάλλουμε όμως, θα πρέπει φυσικά να τονίσουμε ότι το διαδίκτυο δεν έχει μόνο αρνητική πλευρά, αλλά επίσης αποτελεί το σημαντικότερο τεχνολογικό επίτευγμα του προηγούμενου αιώνα αλλά και ένα απαραίτητο εργαλείο για όλους.
Ωστόσο οι κίνδυνοι που παραμονεύουν είναι πολλοί και η ανεξέλεγκτη χρήση του διαδικτύου δημιουργεί προβλήματα, ειδικά στην κρίσημη ηλικία της εφηβείας. Για τον λόγο αυτό ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί προτείνουν κατάλληλη κατάρτιση τόσο από μέρος των γονειών, όσο και από την πλευρά των ίδιων των εφήβων.