Τεύχος Ιανουαρίου

Η τέχνη του χορού και τα οφέλη που προσφέρει στον άνθρωπο

Από τη Γλάβα Ελευθερία, Α1

Οι άνθρωποι, από πολύ παλιά, άρχισαν να ασχολούνται με το χορό, με κύριο στόχο τους να ευχαριστήσουν όχι μόνο τους θεατές τους αλλά και τον ίδιο τους τον εαυτό!
Ο χορός αποτελεί μία από τις πιο γνωστές μορφές τέχνης. Μια τέχνη εποικοδομητική, μοναδική και ξεχωριστή. Μέσα από αυτόν υπάρχει άμεση σύνδεση και με άλλες μορφές τέχνης, όπως για παράδειγμα με το θέατρο, την μουσική, τη ζωγραφική και τη γλυπτική. Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αποτελεί κι έναν από τους καλύτερους τρόπους άθλησης και διατήρησης της φυσικής μας κατάστασης. Ο χορός είναι ένας από τους πιο σημαντικούς τρόπους έκφρασης για τον άνθρωπο.
Συγκεκριμένα, όσον αφορά στους χορευτές, ο χορός δεν αποτελεί απλώς έναν τρόπο έκφρασης γι’ αυτούς αλλά και έναν τρόπο επικοινωνίας μεταξύ τους αλλά και μεταξύ αυτών και των ανθρώπων που τους παρακολουθούν. Επίσης, μέσα από τον χορό, οι άνθρωποι γνωρίζουν και αποκτούν νέα συναισθήματα και αγαθά, όπως τη χαρά, τη συγκίνηση, την ελευθερία, καθώς και την ολοκλήρωση τους, σωματική και πνευματική. Επιπλέον, σε ορισμένες περιπτώσεις, οι χορευτές, έρχονται σε επαφή με νέους ανθρώπους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται φιλικές σχέσεις μεταξύ τους. Ακόμη τους δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσουν νέες χώρες και πολιτισμούς. Για παράδειγμα ένας επαγγελματίας χορευτής, στην πορεία της καριέρας του, έχει την δυνατότητα να κάνει ένα ταξίδι στην Ρωσία με στόχο να γνωρίσει καλύτερα το κλασικό μπαλέτο και επί τη ευκαιρία να συναντήσει κάποιους καταξιωμένους συναδέλφους του!
Η τέχνη του χορού όμως, προσφέρει τα οφέλη της, όχι μόνο στους χορευτές αλλά και στους ανθρώπους που παρακολουθούν τον χορό. Μέσα από αυτόν αναπτύσσουν ηθικές και πνευματικές αξίες, ξεφεύγοντας από τις τυπικές και καθημερινές τους ασχολίες. Επιπλέον δίνεται και σε αυτούς η ευκαιρία να κάνουν νέες γνωριμίες, αυτήν τη φορά με ανθρώπους των ίδιων ενδιαφερόντων. Λόγου χάρη οι επαφές αυτές μπορεί να γίνουν σε κάποια παράσταση ή και σχολή χορού. Τέλος, και μάλιστα στην καλύτερη των περιπτώσεων, υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει μύηση των ατόμων στην τέχνη του χορού, με αποτέλεσμα οι θεατές να μετατραπούν, από απλώς παθητικοί δέκτες, σε ενεργοί.
Συμπεραίνουμε πως η τέχνη του χορού είναι αναμφισβήτητα μία από τις σημαντικότερες που υπήρξε και θα υπάρξει ποτέ, καθώς, αν και θεωρείται  δευτερεύον στοιχείο στη ζωή ενός ανθρώπου, τα οφέλη που προσφέρει σε αυτόν είναι από τα σημαντικότερα, αφού μπορούν να τον βοηθήσουν ώστε να πορευτεί όσο το δυνατόν πιο ομαλά αλλά και ευχάριστα!