Τεύχος Μαρτίου

Επιστήμη…γένους θηλυκού

Από τη Καλαϊτζίδου Θένια

Η επιστήμη θεωρείται παραδοσιακά το βασίλειο τον ανδρών. Τα κορίτσια ακόμα και σήμερα καθοδηγούνται από τους γονείς τους σε διάφορα επαγγέλματα, εκτός φυσικά από τους κλάδους θετικών επιστημών. Βέβαια  ακόμα  και τα ίδια τα κορίτσια χάνουν το ενδιαφέρον τους για την επιστήμη, κάτι όμως που δεν πηγάζει από την φύση τους , αλλά από τις αντιλήψεις της κοινωνίας .Και η αλήθεια είναι πως τα αγόρια δεν έχουν το «κληρονομικό» πλεονέκτημα να προοδεύουν, άλλα την στήριξη από την κοινωνία. Οι αντιλήψεις  των μεγάλων περνούν στα παιδιά, τα οποία σε ηλικία 6 χρόνων έχουν είδη κατηγοριοποιήσει  στο μυαλό τους ποια είναι τα επαγγέλματα που κάνουν  αντίστοιχα οι άνδρες και οι γυναίκες. Δηλαδή τα  κορίτσια φαντάζονται τον εαυτό τους στη θέση της δασκάλας, ενώ τα αγόρια ονειρεύονται τους εαυτούς τους ως επιστήμονες ή μηχανικούς, αλλά ποτέ το αντίστροφο. Και ενώ στην Ελλάδα  παρατηρούμε να εξαλείφονται τέτοιου στερεότυπα, συνεχίζουν όμως να υπάρχουν σε άλλες χώρες ακόμα και ευρωπαϊκές. Για παράδειγμα στην Μεγάλη Βρετανία, ενώ τα κορίτσια έχουν τις ίδιες επιτυχίες με τα αγόρια στο σχολείο, τα κορίτσια συχνά διακόπτουν τα μαθήματα αυτά, όχι επειδή δεν είναι αρκετά έξυπνες, αλλά επειδή απλώς δεν έχουν  την ίδια στήριξη που έχουν τα αγόρια από το ίδιο το σχολείο. Πλέον , η προκαταλήψεις των κοινωνιών ξεπερνιούνται και οι γυναίκες αρχίζουν να διαπρέπουν στο χώρο τον επιστημών και μπορούν να διαδραματίσουν  καταλυτικό  ρόλο στην εξέλιξη του 21ου αιώνα.

Επιστροφή στην αρχή