Τεύχος Νοεμβρίου

Ένα  ανεπαρκής  εκπαιδευτικό  σύστημα  για  τους  εφήβους

Από το Ράδο Αλέξανδρο, B5

Στον αντίποδα των θετικών στοιχείων του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος βρίσκονται τα αρνητικά του στοιχεία. Η καθημερινή δυσαρέσκεια των εφήβων από τα σχολεία τους, τους δημιούργησε μια αρνητική εντύπωση για την ελληνική παιδεία με αποτέλεσμα να την χαρακτηρίζουν ανεπαρκές. Οι λόγοι για τους οποίους αποδίδουν μια τέτοια ονομασία σ’ ένα σύστημα που τους παρέχει γνώσεις για να βγουν μορφωτικά ολοκληρωμένοι στη κοινωνία, θα είναι πολύ σημαντικοί.
Καθημερινά οι μαθητές του λυκείου στη χώρα μας ζουν με απίστευτο άγχος. Ένα άγχος που προκαλείται από την πίεση που δέχονται οι έφηβοι από  τους γονείς και  το σύστημα γενικότερα. Μόνη ασχολία των περισσότερων νέων είναι το διάβασμα κάτι που κάνει τη ζωή τους ακόμα πιο μονότονη. Τα παιδία του λυκείου -κυρίως- αναρωτιούνται αν αξίζει όλος αυτός ο κόπος για τις πανελλήνιες εξετάσεις. Η δομή του εκπαιδευτικού κρίνεται πως είναι σε μεγάλο βαθμό λανθασμένη διότι τα όργανα της (εκπαιδευτικοί) βαθμολογούν τις γραπτές του παιδιού και δεν του δίνει τη δυνατότητα να επιδείξει τις προφορικές του ικανότητες.
Άμεσα συνυφασμένοι με τον παρά πάνω λόγο είναι οι δάσκαλοι και καθηγητές. Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται από την πλευρά των εκπαιδευτικών το φαινόμενο της κατάχρησης της εξουσίας μιας και συχνά βλέπουμε τους εκπαιδευτικούς να προσβάλουν, μέχρι και να ασκούν βία στους μαθητές. Το γεγονός αυτό συμβαίνει αφού δεν υπάρχει επιτήρηση και έλεγχος από ανώτερα μέλη του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος όπως επιτροπές που θα απαρτίζονται ειδικούς. Ωστόσο εδώ και χρόνια το υπουργείο παιδείας δεν έχει πάρει τέτοιου είδους μέτρα.
Ακόμη ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν στη Ελλάδα οι μαθητές και που είναι ένα μειονέκτημα του εκπαιδευτικού μας συστήματος είναι η υποδομή των σχολίων. Τα περισσότερα κτήρια στα όποια στεγάζονται τα σχολεία είναι ακατάλληλα λόγο της πολύ παλαιάς οικοδόμησης τους. Το γεγονός αυτό επιβαρύνει την κατάσταση που ομολογούμενος δεν είναι η καλύτερη. Όλοι οι μαθητές περνούν μεγάλο μέρος της ζωής τους στα σχολεία με αποτέλεσμα να ζουν σ’ ένα ανθυγιεινό περιβάλλον με το φόβο μήπως πέσει κανένα κομμάτι από σουβά.
Η πολιτεία και πιο συγκεκριμένα το αρμόδιο υπουργείο θα πρέπει να μεσολαβήσει άμεσα για να δοθεί λύση σ’ όλα αυτά τα μειονεκτήματα  που υφίστανται σήμερα στην εκπαίδευση των ανήλικων μελών αυτού του κράτους. Αυτά όλα και άλλα πολλά είναι τα αρνητικά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος σύμφωνα με την πλειοψηφία των εφήβων.