Αρχική | Για εμάς | Προγράμματα - 2ο ΓΕΛ
2ο ΓΕΛ Δράμας

Αρχική

Η παρούσα ιστοθέση είναι αφιερωμένη στο καινοτόμο πρόγραμμα «Αλλάζω το σχολειό μου», που διεξάγεται για πρώτη φορά στο 2ο ΓΕΛ Δράμας, το σχολικό έτος 2011-12. Η ιδέα και η πρωτοβουλία εφαρμογής του προγράματος ανήκει στο διευθυντή Δ.Δ.Ε. Δράμας, κ. Κιουλάνη Σπύρου, και υλοποιείται στα σχολεία του Νομού Δράμας από το Νοέμβριο του 2010.
Οι δραστηριότητες αναπτύσσονται σε τέσσερεις άξονες, με την συμμετοχή 111 μαθητών, από τη Α’ και τη Β’ τάξη του σχολείου μας. Τα καταπληκτικά αποτελέσματα οφείλονται στις δυνατότητες για λήψη πρωτοβουλιών, ελεύθερης έκφρασης, ομαδικής εργασίας, συμπλήρωσης ερωτηματολογίου και του βήματος μαθητών, που προσφέρονται στους εκπαιδευόμενους, καθώς και στην ειλικρινή υποστήριξη από την πλευρά του διευθυντή του σχολείου, τον κ. Παπαθεοδώρου Δημήτρη και των υπόλοιπων εκπαιδευτικών.