Αρχική | Για εμάς | Προγράμματα - 2ο ΓΕΛ

Αλλάζω το σχολείο μου!

Δράμα, 17/01/2012

Από την Παράσχου Άντρη, Β5

Το σύνολο του σχολείου, μαθητές και καθηγητές, αισθάνεται ικανοποίηση και υπερηφάνεια που προχωρά αργά αλλά σταθερά σε μερικές τροποποιήσεις του εσωτερικού και προαυλίου κυρίως χώρου του σχολείου. Αφορμή στάθηκε η συμμετοχή η επιθυμία της σχολικής μας μονάδας, έπειτα από παρότρυνση του διευθυντή κ.Παπαθεοδώρου αλλά και της κα. Άννας Δεβρένη, στο πρωτοποριακό πρόγραμμα “ Αλλάζω το σχολείο μου ”. Ένα πρόγραμμα στα πλαίσια του οποίου προωθούνται καινοτόμες δράσεις που καλούνται να υλοποιήσουν οι ίδιοι οι μαθητές. Και αφού διαπιστώσαμε (μέσω ερωτηματολογίων) την απογοητευτική άποψη των μαθητών για το σχολικό χώρο αλλά ταυτόχρονα και τη θέρμη τους να συμβάλλουν σε τυχόν αλλαγές (ο αριθμός των ενδιαφερόμενων μαθητών ξεπέρασε τις προσδοκίες μας!), πάρθηκε η απόφαση για οργάνωση και πραγμάτωση μικρών αλλά δραστικών αλλαγών. Μέσα σ ένα κλίμα ενθουσιασμού και συνεργασίας λοιπόν, αφού πρώτα χωρίσαμε τους χώρους που προτάθηκαν για βελτίωση (παγκάκια, κάγκελα, κηπάκια, βρύσες…) αναθέσαμε σε κάθε τμήμα την ολοκληρωτική τροποποίηση αλλά και τη μετέπειτα φροντίδα τους. Εκλέχθηκαν συντονιστές για κάθε ομάδα και με τη στήριξη και κατανόηση των καθηγητών, ξεκινήσαμε την υλοποίηση των αλλαγών. Αξιοθαύμαστο αποτελεί τόσο το γεγονός ότι οι ίδιοι οι μαθητές έσπευσαν να βρουν τον κατάλληλο εξοπλισμό αλλά επίσης κι ότι συγκέντρωσαν ένα χρηματικό ποσό για να διατεθεί για την κάλυψη αναπόφευκτων εξόδων. Σήμερα λοιπόν, τα παγκάκια είναι πια βαμμένα ενώ οι υπόλοιποι χώροι, προετοιμασμένοι για τις αλλαγές, περιμένουν την εύνοια του καιρού! Το πρόγραμμα αυτό, εκτός από την εμφανισιακή αλλά και λειτουργική αλλαγή του σχολείου, αποτέλεσε ερέθισμα και για τη σύσφιξη των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών, καθώς πέρα από τις αναπόφευκτες συγκρούσεις, κυριάρχησε το πνεύμα ομαδικότητας και συλλογικότητας. Μας απέδειξε ότι το μεράκι και η αγάπη προς κάτι αρκεί, πέρα από κάθε δυσκολία, για να επιφέρει επιτυχή αποτελέσματα!

Οι αλλαγές συνεχίζονται …!

Η Αρχή στην Πράξη

Δράμα, 11/11/2011

Σύνταξη κειμένου: Μαθήτρια του Β5

Με πρωτοβουλία της κ. Άννας Δεβρένη, ξεκίνησε στο λύκειό μας ένα καινοτόμο πρόγραμμα στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας με τίτλο «Αλλάζω το σχολείο μου».Με την εθελοντική δράση μιας ομάδας μαθητών του τμήματος Β'5(Άντρη Παράσχου, Γιώργος Πόρναλης, Χρύσα Σολάκη, Αλέξανδρος Ράδος, Κωνσταντίνος Ράδος, Τερτλίδου Νατάσα), πραγματοποιήθηκε διανομή ερωτηματολογίων στα τμήματα της Α' και Β' τάξης όπου οι μαθητές ερωτήθηκαν κατά πόσο τους ικανοποιούν οι εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι και οι εγκαταστάσεις του σχολείου, σε ποιους τομείς πιστεύουν ότι χρειάζεται βελτίωση, ποιες προτάσεις έχουν οι ίδιοι να κάνουν αλλά και εάν θα επιθυμούσαν να συμμετέχουν στις καινοτόμες αυτές δράσεις. Τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας επεξεργάστηκαν οι παραπάνω μαθητές. Μέσα από την διεπαφή αυτής της σελίδας δημοσιεύονται τα βασικά στοιχεία και συμπεράσματα που προέκυψαν.

Επιστροφή στην αρχή